KVMR 2020 YEAR IN REVIEW: OUR FAVORITE ALBUMS OF 2020

Written by on December 22, 2020

As the year-end tradition continues, we here at KVMR have compiled our favorite albums from this past year to share with you. To say the least, music was a crucial lifeline for all of us here at KVMR these past 10 months. While looking back on 2020, it comes as no surprise that even through the endless cycle of calamities this year has relentlessly thrown at us, 2020 still managed to give us some truly brilliant & resilient musical creations to be grateful for. So dig in below, and check out what albums kept us going through this past year.

 

 

Jenny Michael – Wednesday Music Magazine – Alt. Wednesdays 4pm-6pm
  • Bruce Springsteen – Letter to You (Columbia)
  • Life on Eris – Stonewall (Life on Eris)
  • Tom Petty – Wildflowers & All the Rest (Warner Bros.)
  • Darlingside – Fish Pond Fish (More Doug Records)
  • Eliza Gilkyson – 2020 (Red House Records)

 

Joel Brungardt – Alone In The Dark – Alt. Fridays 10pm-12am

  • Jeff Parker – Suite for Max Brown (Nonesuch)
  • Makaya McCraven – Universal Beings (International Anthem)
  • Bill Frisell – Valentine (Blue Note)
  • Norah Jones – Lift Me Up Off the Floor (Blue Note)
  • Spaza – Uprise! (Mushroom Hour Half Hour)

 

Steve Cagle – Blues Spectrum – Alt. Sundays 1pm-3 p.m

  • Don Bryant – You Make Me Feel (Fat Possum)
  • Fantastic Negrito – Have You Lost Your Mind Yet? (Cooking Vinyl)
  • Frank Bey – All My Dues Are Paid (Nola Blue)
  • Jack Hadley – Daybreak In Alabama: The Langston Hughes Project (Blue Haight Music)
  • Joe Louis Walker – Blues Comin’ On (Cleopatra Blues)
  • Johnny Iguana – Johnny Iguana’s Chicago Spectacular! (Delmark)
  • Red’s Blues – Broke Down In the Fast Lane (Sherry & Ray Music)
  • Rory Block – Prove It On Me (Stony Plain)
  • Sonny Green – Found! One Soul Singer (Little Village Foundation)
  • The Sons of the Soul Revivers – Songs We’ll Always Sing (Little Village Foundation)

 

Laurie DesJardins – New Brick Road – Alt. Fridays 10am-12pm

  • The Mammals – Nonet (Humble Abode)
  • Salt House – Huam (Hudson)
  • John Doyle – The Path of Stones (Compass)
  • David Berkeley – Oh Quiet World (Straw Man)
  • Dirk Powell – When I Wait for You (Compass)
  • Suzzy Roche & Lucy Wainwright Roche  – I Can Still Hear You (StorySound)
  • Jigjam – Phoenix
  • Alasdair Fraser & Natalie Haas – Syzygy (Culburnie)
  • VA – Music Magic: KVMR Celtic Festival Highlights Through The Years

 

Suzanne Calkins – Undertow – Mondays 8pm-10pm (KVMRx)

  • Adrianne Lenker – songs/instrumentals (4AD)
  • Dehd – Flower of Devotion (Fire Talk)
  • Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters (Epic)
  • Ohmme – Fantasize Your Ghost (Joyful Noise Recordings)
  • Public Practice – Gentle Grip (Wharf Cat Records)
  • SAULT – Untitled (Rise) (Forever Living Originals)
  • SAULT – Untitled (Black Is) (Forever Living Originals)
  • Swamp Dogg – Sorry You Couldn’t Make It (Joyful Noise Recordings)
  • Sven Wunder – Eastern Flowers (Piano Piano)
  • Waxahatchee – Saint Cloud (Merge)


Connie Coale – Wednesday Music Magazine – Alt. Wednesdays 4pm-6pm

  • Sarah Jarosz – World on the Ground (Rounder Records)
  • John Prine – I Remember Everything (Oh Boy Records)
  • Dave Simonett – Red Tail (Dancing Eagle)
  • Justin Farren – Pretty Free (Bad Service Badger)
  • Gillian Welch & David Rawlings – All the Good Times (Acony Records)
  • Achilles Wheel – Live on Wesley’s Road
  • Kristin Grainger & True North – Ghost Tattoo
  • Molly Tuttle – …but I’d Rather Be With You (Compass Records)


 

Mark Leviton – Pet Sounds – Mondays 2pm-4pm

  • Bob Dylan – Rough and Rowdy Ways (Sony)
  • Richard & Linda Thompson – Hard Luck Stories (Island)
  • Chuck Prophet – The Land That Time Forgot (Yep Roc)
  • Sparks – A Steady Drip, Drip, Drip (BMG)
  • Leo Kottke & Mike Gordon – Noon (ATO)
  • Phoebe Bridgers – Punisher (Dead Oceans)
  • Moses Sumney – Grae (Jagjaguwar)
  • Ben Goldberg – Plague Diary (BAG)
  • Ani DiFranco – Revolutionary Love (Righteous Babe)
  • Nick Mason’s Saucerful of Secrets – Live At The Roundhouse (Sony)

 

Ruby Slippers – Click Your Heels Together – Alt. Saturdays 4am-7am / 4pm-6pm

  • Corb Lund – Agricultural Tragic (New West Records)
  • Antsy McClain – 15 Songs From Isolation (Unhitched Records)
  • Carla Ulbrich –  The LOUD Album
  • Miss Tess – The Moon Is An Ashtray (Tone Tree Music)
  • Eric Hughes Band – Postcard From Beale Street (Endless Blues)
  • Gathering Time – Old Friends (Treble G Records)
  • Lori McKenna – The Balladeer (CN Records)
  • Cej & The Might Blue Flames – Friends Of The Sky (Gnosong Music)
  • Ronny Cox – Live at the Kitchen Sink
  • Lyn Koonce – Begin Again

 


 

Bill Emerson – Trance-It Lounge – Alt. Tuesdays 10pm-12am

  • Calibre – Shelf Life Six (Signature)
  • Rival Consoles – Articulation (Erased Tapes)
  • Bop – Etudes 2008-2013 (Micro funk Music)
  • J Shadow – The Astral Series (Beat Machine Records)
  • Reso – Cloud Fall EP (Reso Music)
  • VA – Med School Graduation (Hospital Records)
  • VA – Hospitality House Party (Hospital Records)

 

Lisa Lillie – Wednesday Morning Show – Alt. Wednesdays 7am-10am

  • Randall Bramblett – Pine Needle Fire (New West Records)
  • Darlingside – Fish Pond Fish (More Doug Records)
  • Mary Chapin Carpenter – The Dirt and the Stars (Label Lambent Light Records)
  • Jacob Collier – Djesse Vol 3 (Hajanga Records)
  • Indigo Girls – Look Long (Rounder Records)
  • Eliza Gilkyson – 2020 (Red House Records)
  • Chuck Prophet – the Land That Time Forgot (Yep Roc Records)

 

John Rumsey – Four Strong Winds – Alt. Wednesdays 10am-12pm

  • Mary Chapin Carpenter – The Dirt and the Stars (Lambent Light Records)
  • Kristin Grainger & True North – Ghost Tattoo
  • Saro Lynch Thomason & Sam Gleaves – I Have Known Women (Strictly Country Records)
  • Joni Mitchell – The Early Years (Rhino)
  • Gathering Time – Old Friends (Treble G Records)
  • The Steeldrivers – Bad for You (Rounder Records)
  • Eliza Gilkyson – 2020 (Red House Records)
  • Dennis Warner – Pilot Me
  • Barry Oreck – We Fit Together

 

Paul Berger – Dawn Eclectica – Alt. Wednesdays 4am-7am

  • Tom Petty – Wildflowers and all the Rest (Warner Bros.)
  • Ray LaMontagne – Monovision (RCA)
  • Bob Dylan – Rough and Rowdy Ways (Columbia)
  • Bruce Springsteen – Letter to You (Columbia)
  • The War and Treaty – Hearts Town (Rounder)
  • Neil Young – Homegrown (Reprise)
  • Suzzy Roche & Lucy Wainwright Roche  – I Can Still Hear You (StorySound)
  • Elton John – Jewel Box (Mercury)
  • Sufjan Stevens – The Ascension (Asthmatic Kitty)


Jeff Wright – Ragpicker’s Review – Alt. Wednesdays 10pm-12am

  • Fantastic Negrito – Have You Lost Your Mind Yet (Cooking Vinyl)
  • Bettye LaVette – Blackbirds (Verve)
  • Bill Frisell – Valentine (Blue Note)
  • Ambrose Akinmusire – On the Tender Spot of Every Calloused Moment (Blue Note)
  • Elvis Costello – Hey Clockface (Concord)
  • Bob Dylan – Rough and Rowdy Ways (Sony)
  • Buddy & Julie Miller – Lockdown Songs

 

Laura Miller – Diamonds & Rust – Saturdays 6pm-8pm

  • Mary Chapin Carpenter – The Dirt and the Stars (Lambent Light Records)
  • Eliza Gilkyson – 2020 (Red House)
  • Gretchen Peters – The Night You Wrote That Song: The Songs Of Mickey Newbury (Scarlet Letter)
  • Joni Mitchell – The Early Years (Rhino)
  • James Taylor – American Standard (Fantasy)

 

Don Lipari – Earth Music – Alt. Tuesdays 10am-12pm

  • Tranquebar – Ø (Kaskelot)
  • L’Attirail – Footsteps in the Snow (CSB Productions)
  • Dzambo Agusevi Orchestra – Brasses for the Masses (Asphalt Tango Records)
  • La Caravane Passe -Nomadic Spirit (At(h)ome)
  • Mahsa Vahdat – Enlighten The Night (Kirkelig Kulturverksted)
  • Amsterdam Klezmer Band – Fortuna (Vetnasj Records)
  • Maria Mazzotta – Amoreamaro (Agualoca Records)
  • Zoe Modiga – Inganekwane (Zoe Modiga)
  • Ayom – Ayom (Amplifica Records)
  • Yorkston/Thorne/Khan – Navarasa (Domino)


Johnny Gallagher – Tuesday Music Magazine – Tuesdays 4pm-6pm

  • Toots and the Maytals – Got To Be Tough (BMG)
  • JD Taylor – The Coldwater Sessions (Vizztone)
  • Chuck Prophet – The Land Time Forgot (Yep Roc Records)
  • Natural Numbers feat. Judah Eskender Tafari – Listen To The Lion (Dub Club LA)
  • The Devonns – The Devonns (Record Kicks)
  • Frazey Ford – U Kin B The Sun (Arts & Crafts)
  • Skip Marley – Higher Place (Island Records)

 

Gary Wells – Crooked Highway – Alt. Sundays 7am-10am

  • Bob Mould – Blue Hearts (Merge Records)
  • Danny Barnes – Man On Fire (ATO Records)
  • Chuck Prophet – The Land That Time Forgot (Yep Roc Records)
  • Drive-By Truckers – The Unraveling (ATO Records)
  • The Third Mind – The Third Mind (Yep Roc Records)
  • Eliza Gilkyson – 2020 (Red House Records)
  • Gillian Welch & David Rawlings – All The Good Times (Acony Records)
  • Son Volt – Live at the Orange Peel (Transmit Sound Records)
  • Mike Cooley, Patterson Hood and Jason Isbell – Live at the Shoals Theatre (Southeastern Records)
  • X – Alphabetland (Fat Possum)

 

Joyce Miller – Midnight Sun Alt. Thursdays 8pm-10pm

  • Sam Amidon – Sam Amidon (Nonesuch)

  • Jake Blount – Spider Tales (Free Dirt)

  • Joachim Cooder – Over That Road I’m Bound to Go (Nonesuch)

  • Seamus Egan – Early Bright (Seamus Egan)

  • Lianne LaHavas – Lianne LaHavas (Warner Bros.)

  • Pharis and Jason Romero – Bet on Love (Lula)

  • Sunny War – Can I Sit With You? and Lagniappe Sessions (Hen House Studios)

  • The War and Treaty – Hearts Town (Rounder)

  • Gillian Welch and David Rawlings – All the Good Times (Acony)

  • Gillian Welch – Boots No. 2: The Lost Songs Vols. 1, 2 and 3 (Acony)

Todd Wahoske – Todd’s Two Too (Friday Morning Show) – Alt. Fridays 8:30am-9am

  • Perfume Genius – Set My Heart on Fire Immediately (Matador)
  • The Orb – Abolition of the Royal Familia  (Cooking Vinyl Limited)
  • Mac Miller – Circles (Warner Bros)
  • Woods – Strange to Explain (Woodsist)
  • Róisín Murphy – Róisín Machine (Skint)
  • King Gizzard and The Wizard Lizard – K.G. (Flightless)
  • Luluc – Dreamboat (Sun Chaser)
  • Amo Amo – Canta EP (Pacific Standard Records)
  • The Juan MacLean – Manthony EP (Correspondent Music)
  • Disclosure – Ecstasy EP (Island)


Lynn Heintz – Wednesday Morning Show – Alt. Wednesdays 7am-10am

  • Achilles Wheel – Live On Wesley’s Road
  • Terry Allen & the Panhandle Mystery Band – Just Like Moby Dick (Paradise of Bachelors)
  • Dave Alvin – From an Old Guitar: Rare & Unreleased Recordings (Yep Roc Records)
  • Khruangbin – Mordechai (Dead Oceans)
  • Flaming Lips – American Head (Warner Bros)
  • Norah Jones – Pick Me Up Off the Floor (Blue Note)
  • Eliza Gilkyson – 2020 (Red House)
  • Marcus King – El Dorado (Fantasy)
  • Fink – Bloom Innocent Acoustic (R’Coup’D)
  • Sturgill Simpson – Cuttin’ Grass Vol. 1 & 2 (High Top Mountain)
  • Kurt Vile – Speed, Sound, Lonely KV (Matador)

 

Greg Jewett – Monday Music Magazine – Alt. Mondays 4pm-6pm

  • CocoRosie – Put the Shine On (Marathon)
  • Frazey Ford – U Kin B the Sun (Arts & Crafts)
  • Luluc – Dreamboat (Sun Chaser)
  • Mija – Desert Trash (Create Music)
  • Nadine Shah – Kitchen Sink (Infectious)
  • Perfume Genius – Set My Heart on Fire Immediately (Matador)
  • Tricky – Fall to Pieces (False Idols)


 

April Miranda – Women’s Show – Alt. Mondays 8pm-10pm

  • Sarah Jarosz – World on the Ground (Rounder)
  • Eliza Gilkyson – 2020 (Red House)

 

 

 

Buzz Barnett – Tangled Roots – Alt. Thursdays 2pm-4pm

  • Achilles Wheel – Live on Wesley’s Road
  • Sturgill Simpson – Cuttin’ Grass Vol. 1 & 2 (High Top Mountain)
  • Dave Alvin – From an Old Guitar: Rare & Unreleased Recordings (Yep Roc Records)
  • Molly Tuttle – …But I’d Rather Be With You (Compass)
  • The Lil’ Smokies – Tornillo (United Interests)
  • The Rolling Stones – Goats Head Soup Reissue (Interscope)
  • Eliza Gilkyson – 2020 (Red House)
  • Allman Betts Band – Bless Your Heart (BMG)
  • Kristen Grainger & True North – Ghost Tattoo
  • Feed The Kitty – Ain’t Dead Yet
  • VA – On the Road: A Tribute to John Hartford (LoHi Records)

 

 

Caleb Freidenfelt – The Nuclear Beauty Parlor – Saturdays 10pm-12am (KVMRx)

  • Sciflyer – The Illusion Of Unlimited Choice (Darla Records)
  • Jeanines – Acoustic
  • Jetstream Pony – Jetstream Pony (Shelf Life Records)
  • Uniforms – Fantasía Moral
  • Pia Fraus – Empty Parks (SekSound Records)
  • Deserta – Black Aura My Sun (Felte)
  • FOG – Fogesque (Gezellig Records)
  • City Flanker – The Journey To City Flanker (Indie Works)
  • Draag – Clara Luz


Thomas Greener – Ragged But Right – Alt. Saturdays 12pm-2pm

  • Terry Allen – Just Like Moby Dick (Paradise of Bachelors)
  • Steve Earle – Ghosts of West Virginia (New West)
  • Ray Wylie Hubbard – Co-Starring (Big Machine)
  • Colter Wall – Western Swing & Waltzes and Other Punchy Songs (La Honda)
  • Otis Gibbs – Hoosier National (Otis Gibbs)
  • Bradley & Adair – Oh Darlin’ (Pinecastle)
  • Fred Eaglesmith & Tif Ginn – Alive (Sweetwater)
  • Fiona Boyes – Blues In My Heart  (Reference)
  • Johnny Nicholas – Mistaken Identity  (Valcour)
  • Nick Lowe & Los Straitjackets – Live At Haw River Ballroom (Yep Roc)

David James – Early Morning – Alt. Mondays 4am-7am

  • Cindy Cashdollar – Waltz for Abilene (Silver Shot Records)
  • Gillian Welch – Boots No. 2 Series (Acony Records)
  • Mipso – Self-Titled (Rounder)
  • The Mammals – Nonet (Humble Abode Music)
  • Trout Steak Revival – The Light We Bring
  • Watkins Family Hour – Brother Sister (Family Hour)
  • Wu Fei & Abigail Washburn – Self-Titled (Smithsonian Folkways)
  • Elyza Gilkison – 2020 (Compass)

 

 

 

Ill Humours – Bad Vibes In Hippieville – Sundays 4pm-6pm (KVMRx)
  • Habibi – Anywhere But Here (Muddguts Records)
  • Naked Roommate – Do the Duvet (Trouble In Mind)
  • Fleur – Fleur (Bickerton Records)
  • Frank and his Sisters – Frank and his Sisters (Mississippi Records)
  • Cut Worms – Nobody Lives Here Anymore (Jagjaguwar)
  • Sarah Lee Langford – Two Hearted Rounder (Cornelius Chapel Records)
  • Juana Molina – ANRMAL (Crammed Discs)
  • VA – NWOBHM Thunder: New Wave of British Heavy Metal 1978-1986 (Hear No Evil Recordings)
  • VA – Psyche Oh! A Go Go: Lost Gems of Malaysia Pop Music ’64-’74  (Sputnik Recordz)
  • VA – 1978: The Year The UK Turned Day-Glo (K-Tel)

 

 

 

David Rhodes – Folk Say (Guest Host) – Alt. Wednesdays 10am-12pm
  • Bonny Light Horseman – Bonny Light Horseman (37d03d)
  • Joan Shelley – Live at the Bomhard
  • Gretchen Peters – The Night You Wrote That Song: The Songs Of Mickey Newbury (Scarlet Letter)
  • Danny Barnes – Man On Fire (ATO)
  • Peter Mulvey with SistaStrings – Live at the Cafe Carpe (Righteous Babe Records)
  • Dirk Powell – When I Wait for You (Compass)

 

 

 


Current track

Title

Artist

Background

Pin It on Pinterest